מבשלים בטעם

מכינים. טועמים. מגישים

לומדים לזהות: סוגי הפרעות אכילה אצל ילדים ובני נוער

הפרעות אכילה הן בעיה נפשית חמורה שיכולה להשפיע על כל אחד, ללא קשר לגיל או למין. ילדים ובני נוער רגישים במיוחד ועלולים לפתח הפרעות אכילה בשל הלחצים העומדים בפניהם מצד החברה והרשתות החברתיות. במאמר זה נדון בסוגים השונים של הפרעות אכילה בקרב ילדים ובני נוער ונספק מידע כיצד לזהות הפרעות אלו ולטפל בהן.

סוגי הפרעות אכילה

ישנם מספר סוגים של הפרעות אכילה שיכולים להשפיע על ילדים ובני נוער. להלן הנפוצים ביותר:

1. אנורקסיה נרבוזה

אנורקסיה נרבוזה היא הפרעת אכילה המאופיינת במניעה עצמית חמורה בצריכת המזון, המובילה לעיתים קרובות לירידה משמעותית במשקל, ומאוחר יותר בעיות בריאותיות קשות ביותר. לאנשים עם אנורקסיה נרבוזה יש פחד עז לעלות במשקל ותפיסה מעוותת של גודל גופם וצורתם. הם עשויים גם לעסוק בפעילות גופנית מוגזמת והתנהגויות אחרות כדי לשלוט במשקלם.

2. בולימיה נרבוזה

בולימיה נרבוזה היא הפרעת אכילה המאופיינת באפיזודות של אכילה מוגזמת ואחריה הקאות מרובות, צום קיצוני או פעילות גופנית מוגזמת. אנשים הסובלים מבולימיה נרבוזה לעיתים קרובות מרגישים חוסר שליטה בכל הנוגע לאכילה שלהם ובעלי דימוי גוף מעוות.

 

 

3. הפרעת אכילה מוגזמת

הפרעת אכילה מוגזמת היא הפרעת אכילה המאופיינת בפרקים חוזרים ונשנים של אכילה מוגזמת, שבה האדם צורך כמויות גדולות של מזון בפרק זמן קצר. שלא כמו בולימיה נרבוזה, אין התנהגות טיהור לאחר אפיזודות אכילה מוגזמת. אנשים עם הפרעת אכילה מוגזמת מרגישים לעיתים קרובות אשמה ובושה על הרגלי האכילה שלהם.

4. הפרעת צריכת מזון נמנעת (ARFID)

הפרעה זו, הנקראת גם הפרעת אכילה בררנית, מאופיינת בהימנעות או הגבלה קיצונית של מזונות מסוימים. היא יכולה להוביל לירידה משמעותית במשקל, לתת תזונה ולבעיות בריאותיות אחרות. הסובלים מהפרעה זו עשויים לסבול מפחד קיצוני מחנק, הקאות וחוסר עניין באכילה.

זיהוי הפרעות אכילה בקרב ילדים ובני נוער

זיהוי הפרעות אכילה אצל ילדים ובני נוער עלול להיות מאתגר מכיוון שהם עשויים להסתיר את התנהגותם ואף לא לזהות שיש להם בעיה. עם זאת, ישנם כמה סימני אזהרה שיש לשים לב אליהם, כולל:

 • ירידה דרמטית במשקל או עלייה
 • אובססיה לאוכל, משקל ודימוי גוף
 • סירוב לאכול מזונות מסוימים או קבוצות מזון שלמות
 • עיסוק בספירת קלוריות ובדיאטה
 • פעילות גופנית מוגזמת או תנועה כפייתית
 • הימנעות ממצבים חברתיים הקשורים למזון
 • עייפות וחולשה
 • שינויים במצב הרוח ועצבנות
 • נסיגה מפעילויות חברתיות וממערכות יחסים
 • התנהגויות אכילה לא מסודרות, כגון בולמוסי אכילה והקאות

אם אתם מבחינים באחד מסימני האזהרה הללו, חיוני לפנות לעזרה מקצועית מרופא או ממטפל מורשה. גם פסיכולוג ילדים מומלץ יכול לעזור במקרים קיצוניים יותר. הם יכולים לזהות את הבעיה ולהמליץ על אפשרויות טיפול מתאימות.

טיפול בהפרעות אכילה בקרב ילדים ובני נוער

הטיפול בהפרעות אכילה אצל ילדים ובני נוער תלוי בסוג ההפרעה ובחומרתה. באופן כללי, הטיפול עשוי לכלול שילוב של טיפולים, כגון:

1. פסיכותרפיה

פסיכותרפיה היא סוג של טיפול הכולל שיחה עם מטפל כדי לפנות לבעיות הרגשיות והפסיכולוגיות הבסיסיות הגורמות להפרעת האכילה. זה עשוי לכלול טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT), טיפול מבוסס משפחה (FBT), או סוגים אחרים של טיפול.

2. ייעוץ תזונתי

ייעוץ תזונתי כולל עבודה עם דיאטנית מוסמכת לפיתוח תוכנית אכילה בריאה ומאוזנת. ייעוץ תזונתי יכול לעזור לילדים ובני נוער ללמוד כיצד לבצע בחירות מזון בריאות, לפתח הרגלי אכילה קבועים ולנהל את משקלם בצורה בריאה.

3. תרופות

לעיתים אין מנוס אלא לקחת תרופות שרושם פסיכיאטר מוסמך. לדוגמה, תרופות נוגדות דיכאון כדי לסייע בהתמודדות עם חרדה ודיכאון, הנפוצים בהפרעות אכילה.

 1. קבוצות תמיכה

קבוצות תמיכה יכולות לספק לילדים ולבני נוער סביבה בטוחה ותומכת לחלוק את חוויותיהם ורגשותיהם עם אחרים שעוברים מאבקים דומים. אלה יכולות להציע מקום שבו ניתן לפרוק כל מעמסה היושבת על לב הילד, כגון משקל הגוף, אובססיה לאוכל ואף הימנעות ממפגשים חברתיים.

חשוב לציין כי החלמה מהפרעת אכילה היא תהליך ארוך טווח הדורש טיפול ותמיכה מתמשכים. תמיכה ומעורבות משפחתית יכולות גם לשחק תפקיד מכריע בתהליך ההחלמה.

לסיכום

להפרעות אכילה יכולות להיות השלכות חמורות על ילדים ובני נוער, כולל בעיות בריאותיות, מצוקה רגשית ובידוד חברתי. זיהוי הפרעות אכילה וטיפול בהן בזמן הנכון הוא חיוני לקידום החלמה ארוכת טווח של הילדים. אם אתם חושדים שילדכם מתמודד עם הפרעת אכילה, פנו לעזרה מקצועית מרופא או ממטפל מורשה. עם הטיפול והתמיכה הנכונים, החלמה מהפרעת אכילה אפשרית.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

נגישות