מבשלים בטעם

מכינים. טועמים. מגישים

הכול מתחיל מתזונה נכונה: האם קיים קשר בין התבגרות מינית מוקדמת לבין השמנה?

בעידן של היום הילדים מתחילים את ההתבגרות המינית שלהם מאוד מוקדם, לעיתים מוקדם מידי עד כדי מצב שהם לא מוכנים אליו נפשית. כמו כן, ילדים המתמודדים גם עם השמנה עשויים לחוש האצה בהתפתחות המינית אשר משפיעה עליהם פיזית ונפשית. איך מוגדרת התפתחות מינית מוקדמת? מה הקשר בינה לבין השמנה, ומה ההבדל בין נשים לגברים מבחינה זו? כל התשובות ומידע נוסף במאמר שלפניכם.

מהי התבגרות מינית?

התבגרות מינית היא תהליך המעבר מילדות לבגרות, שבמהלכו מופיעים שינויים גופניים אשר מושפעים מגורמים גנטיים וסביבתיים וקובעים מתי יתחיל תהליך ההבשלה המינית על ידי הפרשה מחזורית של ההורמון האחראי להתבגרות, ובהמשך גם את קצב התקדמותו. ההתבגרות המינית אצל בנים בנות היא שונה, אבל בעלת סממנים דומים.

הקשר בין התבגרות מינית להשמנה בקרב בנות

הגילאים בהם מתחילה ההתפתחות המינית בקרב בנות הינם 8-13. השמנה בתקופת הילדות המוקדמת עשויה לזרז את הופעת ההתפתחות המינית של הילדה ביחס לעצמה או ביחס לנורמה, כך שסימנים ראשונים, כמו הופעת רקמת שד, עשויים להופיע לפני גיל 8. סימנים נוספים הינם גדילה מואצת לגובה ושינויים במבנה של איברי המין. בנוסף, ייתכן שתהליך ההתפתחות המינית יתקצר עקב ההשמנה. התפתחות מואצת גורמת לבנות להתחיל מוקדם את הצמיחה לגובה, אך טווח זמן הגדילה מתקצר והצמיחה לגובה נעצרת בשלב מוקדם יחסית.

הבעיה הנלווית להתפתחות זו הינה חוסר הבשלות הרגשית בהתמודדות עם ההתפתחות המינית. ילדות שמתבגרות מוקדם יותר הינן בעלות סיכון גבוה לנטייה לפעילות מינית מוקדמת, עישון, שימוש באלכוהול וסמים ולטווח הארוך גם השמנה בגיל מבוגר.

הקשר בין התבגרות מינית להשמנה בקרב בנים

גילאי ההתפתחות המינית בקרב בנים הינם 9-14. אצל בנים, בדומה לבנות, עודף משקל עלול להוביל להתפתחות מינית מוקדמת, אך בנים המתמודדים עם השמנה קיצונית עשויים לחוות עיכוב בהתחלת ההתפתחות המינית, לכן כדאי לדעת שישנן דרכים בהן אפשר לעזור לילד שסובל מעודף משקל. כמו כן, בנים שהתפתחותם המינית מוקדמת מושפעים פחות מהתסמינים הרגשיים, הם צומחים מהר לגובה, הסממנים המיניים פחות בולטים ולרוב הם אינם בעמדת נחיתות מול חבריהם. לעומת זאת, התפתחות מינית מאוחרת גורמת לריחוק חברתי ומשפיעה על מסת השריר והעצם, שכן תהליך בניית העצמות מושפע מהפעילות ההורמונלית המתרחשת בתקופת ההתבגרות, ועיכוב שלו יכול לפגוע בהשגת מסת שריר טובה.

 

 

דרכי הטיפול בהתבגרות מינית מוקדמת

  • טיפול תרופתי – מתן תרופה המונעת את המשך תהליך ההתבגרות. הטיפול ניתן לטווח זמן מסוים, עד למוכנות נפשית להמשך התהליך, או במצב שההמשך שלו עלול לגרום לתופעות כמו פגיעה בגובה.
  • טיפול רגשי – ילדים שהמערכת המינית שלהם מתפתחת מוקדם הם יותר מבולבלים, מתוסכלים ולא יודעים איך להתמודד עם פרץ הורמוני המין, הרגשות והתסמינים הפיזיים שהם חווים. כדאי ללוות אותם בסיוע של גורם מקצועי שיעזור להם לעבד ולהבין את השינויים שהם עוברים.
  • טיפול תזונתי – ילדים החווים בנוסף להתפתחות המינית גם השמנה יכולים להיעזר בדיאטנית שתתאים להם תפריט ייעודי כדי לשפר את הדימוי העצמי ואת הביטחון של הילד.

לסיכום

במהלך ההתפתחות המינית הגוף עובר שינויים פיזיים ונפשיים. אצל בנות טווח הגילאים הינו 8-13, בעוד אצל בנים זה 9-14. בשני המינים עודף משקל עלול להוביל להתפתחות מינית מוקדמת, בעוד שהשמנה מואצת עלולה לעכב את ההתפתחות המינית ואת הגדילה לגובה. אפשר לטפל בכך ולהקל על הסימפטומים בעזרת טיפול תרופתי, טיפול רגשי או טיפול תזונתי מותאם.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

נגישות