מבשלים בטעם

מכינים. טועמים. מגישים

עצמאיים בעסקי המזון? כדאי שתבדקו אם מגיע לכם החזרי מס!

כאזרחי מדינת ישראל, אנחנו מחויבים מדי חודש לשלם לרשויות המיסים תשלום על ההכנסות שלנו. לפעמים קורים מקרים שבהם אנחנו משלמים יותר מהנדרש, ומגיע לנו שהכסף העודף ששילמנו יחזור אלינו. אם אתם עצמאיים בעסקי המזון וחושבים שמגיע לכם החזרי מס, כדאי שתבדקו את זה, וגם אם אתם לא חושבים שאתם זכאים – תבדקו בכל זאת. בואו לקרוא על הצעדים שצריך לנקוט כדי לבדוק את הזכאות שלכם וכדי לדרוש את ההחזר שמגיע לכם.

מהו החזר מס?

החזר מס הוא התשלום שמחזירה לנו רשות המיסים במידה ואכן שילמנו מס מעבר לנדרש. מקרה של צורך בהחזר מס קורה לרוב בכמה סיטואציות מרכזיות:

  • תיאום מס לא תקין – אם אתם עובדים בשתי עבודות או יותר (למשל, עובדים בעסק מזון משלכם מהבית ובמקביל אתם גם שכירים במשרה חלקית במקום אחר), אתם צריכים לבצע תיאום מס כדי לוודא שרשות המיסים מקבלת את כל המידע הנכון על העבודות ועל ההכנסות שלכם, וגם כדי להימנע מתשלום מס כפול. המס שאתם צריכים לשלם תלוי במדרגת המס, ואם אתם לא מבצעים תיאום מס כהלכה, ייתכן שאתם משלמים יותר מדי מס.
  • שינוי בסטטוס הנותן נקודות זיכוי – יש מקרים שבהם הסטטוס של אנשים משתנה, ובהתאם הם מקבלים תוספת לנקודות הזיכוי במס. הולדת ילד חדש במשפחה או מעבר ליישוב המזכה בנקודות זיכוי הן הסיבות העיקריות לשינוי כזה, אך הן אינן היחידות. הרבה ישובים בפריפריה זכאים להטבות מס והרשימה מתעדכנת באופן קבוע. תוספת של נקודות זיכוי מובילה לצורך בתשלום מס נמוך יותר, אך לא כולם יודעים זאת והם ממשיכים לשלם סכום מס גבוה מהנדרש.

לפעמים גם טעויות טכניות עלולות להוביל לחישוב מס גבוה מדי, ולכן בכל מקרה מומלץ שתבדקו אם אתם זכאים להחזר מס.

 

החזרי מס לעצמאיים

גם עצמאיים יכולים להיות זכאים להחזר מס. פרט לנסיבות שציינו מעלה, עצמאיים שהם עוסקים פטורים או מורשים זכאים להחזר מס על "הוצאה מוכרת" – כל הוצאה המשרתת את העסק ואת היכולת שלו להכניס הכנסות. למשל, תוכלו לקבל החזר מס על תשלומי השכרת המקום שבו העסק נמצא (ואם אתם עובדים מהבית, תוכלו לקבל החזר מס של עד 25% משכר הדירה), ציוד לשדרוג המטבח או מכשור מקצועי, הוצאת שוטפות כמו אחזקת רכב, טלפון, חשבונות ועוד. את בדיקת הזכאות אתם יכולים לבצע במגוון אתרים המספקים מחשבון ייעודי לחישוב החזר, כמו באתר של המרכז להחזרי מס.

שליחת הבקשה להחזר מס

כדי לקבל חזרה את הכסף שמגיע לכם, תצטרכו לפנות בעצמכם לרשות המיסים עם הטפסים המתאימים. הבקשה שלכם צריכה להכיל את טופס 135 של מס הכנסה ואת טופס 1301 – דין וחשבון על הוצאות, ואיתם כל הטפסים המעידים על הזכאות שלכם להחזר (שינוי סטטוס ותוספת נקודות זיכוי, קרנות פנסיה, הוצאות מוכרות, דוחות שנתיים ועוד). הגשת הבקשה יכולה להתבצע דרך אתר רשות המיסים, בהגעה פיזית לסניף של מס הכנסה או דרך הדואר. שימו לב שאתם יכולים להגיש בקשה רטרואקטיבית, אך תצטרכו להגיש לכל שנת מס בקשה נפרדת.

לסיכום

כל אזרחי ישראל, שכירים ועצמאיים כאחד, יכולים להיות זכאים להחזר מס בהתאם לנסיבות. יכול להיות ששילמתם סכום מס גבוה מן הנדרש, וכעצמאיים בתחום המזון אתם זכאים להחזר מס על הוצאה מוכרת כמו שכירות, הוצאות שוטפות וחשבונות. לאחר שתבדקו את זכאותכם, תוכלו להגיש בקשה לרשות המיסים בצירוף כל המסמכים הרלוונטים, דרך אתר האינטרנט, בדואר או בהגעה פיזית לסניף.

נגישות